TOPlist   
Padlí 
Padlí je houbová choroba, která na rozdíl od ostatních houbových chorob napadá rostliny při suchém a teplém počasí. Napadá především listy a stonky rostlin, ale může se vyskytnou na kterékoli části rostliny. Bílý povlak na listech známe asi všechni. Je k nerozeznání od nepravého padlí, které se vyskytuje a šíří při zcela opačných podmínkách, tedy ve vlhkua při omezeném proudění vzduchu. Protože použité obranné fungicidy působí jen na jeden druh padlí, tedy pokud působí proti padlí, nepůsobí proti nepravému padlí. Nepravé padlí nelikviduje rostliny tak destruktivně jako padlí. Jak určit, o které padlí se jedná: jak jsem zmínil, výchozím bodem bude posouzení podmínek, ve kterých se choroba vyskytla. Ve vlhku se bude jednat o padlí nepravé a naopak. Spory pravého padlí jsou mnohem kompaktnější než spory padlí nepravého, ale jak a s čím to porovnat ? Výtrusy padlí se projevují jako špinavě bílý povlak na kterékoli nadzemní části rostliny. S postupně zrajícími sporami se povrch napadený padlím projevuje na rozdíl od padlí nepravého  jako více zrnitý. Prevence: postřik každé 3 týdny vhodným fungicidem, nepřehnojujte rostliny dusíkem, při výběru např. růží se orientujte na druhy nerpící tolik touto chorobou , stejně tak u jahod

Postup při výskytu choroby: aplikace vhodného prostředku dle informací prodejce


Padlí na chryzantémách: Bílý povlak se vyskytuje na listech, někdy také na stonku. Preventivní ošetření provádíme přípravkem Bayleton 25WP nebo Topas  C 50 WP.Pokud byly rostliny již zasaženy, doporučuje se Bayleton 5 WP. V případě silného napadené je nutné postřiky opakovat.

Padlí na okurkách: Moučnatý povlak se projevuje nejprve na horní straně listů ve formě skvrn, později houba napadá i spodní stranu listů a vytvoří souvislý povlak. V této fázi je již na chemickou ochranu celých rostlin pozdě, vhodné je otrhání všech napadených listů a a aplikace Morestanu 25WP nebo Fademorfu EK 20.

Padlí na růžích: Projevuje se u odrůd málo rezistetních proti této houbové chorobě, např. u pnoucích bílých kultivarů. Preventivní aplikace Morestanu 25WP v době před možným napadením, většinou se jedná o měsíc srpen a září.

Americké padlí angreštové: Bělavé moučnaté povlaky na letorostech a listech, případně i na  a na plodech.Tyto později hnědnou v  podhoubí, na němž se tvoří plodnice této houbové choroby. Postižené rostliny přestávají růst, napadené listy jsou menší, zdeformované a  vrcholky postižených letorostů postupně zasychají. Napadené plody jsou zdeformované a mají nepříjemnou chuť. V poslední době tato choroba napadá stále častěji černý rybíz. Choroba se rozvíjí až v letních měsících, nejčastěji po sklizni.  Americké padlí angreštové se šíří především za teplejšího počasí a za vyšší nebo střídavé vlhkosti vzduchu. Optimální teploty pro infekci jsou v rozmezí 20-22oC. Šíření padlí podporují vhodné teploty, dešťové přeháňky, rosy a mlhy, které zajišťují potřebnou vyšší vlhkost vzduchu. Výskyty padlí omezuje trvale deštivé počasí, nízké nebo příliš vysoké teploty a nízká vlhkost vzdušná. Na místě jsou preventivní opatření  -  vyrovnaná výživa, zejména nesmíme přehnojovat dusíkek.Naprosto nutná je likvidace  napadených částí keřů. Na rizikových lokalitách nevsazujemeé odrůdy angreštu a rybízů. Silně ohrožené výsadby angreštu ošetřujeme,  již před květem.

Révové padlí: Padlí révové napadá všechny zelené části keře a především nezralé hrozny. Napadené části porůstá bílé až bělošedé podhoubí. V důsledku poškození a odumírání povrchových pletiv se postižené části zbarvují šedavě a dochází  k deformacím. Na listech vznikají  světle zbarvené matné skvrny. U bobulí dochází v důsledku poškození povrchových buněk při dalším růstu a zejména při náhlém příjmu vody k praskání. Na letorostech vznikají skvrny, tyto  při vyzrávání dřeva tmavnou až černají. Houba přezimuje  v pupenech. Na jaře po vyrašení pokrývá šedobílé podhoubí mladé letorosty. Napadené letorosty jsou krátké, listy malé, často  zdeformované. Květenství jsou nevyvinutá. Na těchto napadených letorostech se od fáze 5-6 listů (cca 4 týdny po vyrašení) vytvářejí další podhoubí, které jsou zdrojem dalšího šíření choroby. Přezimující podhoubí je citlivé na zimní mrazy. K jeho poškození  při teplotách pod -15oC . Pokud byl zjištěn výskyt padlí v minulém roce, ošetřujeme rostliny jakmile nasadí 6 listů. Ošetření je nutno provést alespoň 3x a to ještě před květem.Potom ošetřejeme průběžně od konce června do konce července .


Další nabídka mé stránky:
/ Pěstování zeleninyPěstování květinNové příspěvky  /
/  zpět na Menu Pelargonie.cz    /
/    !!!     POZOR - Pěstování Kiwi  / /  Pepinogold  melouny -  POZOR   !!!  /